Co Ty na to?

12-letni chłopiec z Pakistanu został zamordowany strzałami w plecy, gdy zaczął głośno mówić o swym wykorzystywaniu

150 mln dzieci zmuszanych na świecie do pracy

17 kwietnia 2020 | 19:09 | Beata Zajączkowska/vaticannews.va | Watykan Ⓒ Ⓟ

Na świecie żyją miliony dzieci niewolników. Szacuje się, że 150 mln nieletnich zmuszanych jest do pracy, 70 mln pracuje w warunkach zagrażających ich życiu, a co najmniej 5 mln jest prawdziwymi niewolnikami. O ich tragicznym losie przypomina Światowy Dzień Walki z Niewolnictwem Dzieci.

Handel dziećmi, zmuszanie ich do pracy lub żebractwa czy wykorzystywanie seksualne dotyczy wielu krajów na świecie, również w Europie. Jednak najgorzej sytuacja dzieci wygląda w krajach trzeciego świata, gdzie wykorzystywane są do niewolniczej pracy w kopalniach, bądź przy wydobyciu diamentów. Co więcej, w rejonach ogarniętych konfliktami nadal spotyka się dzieci-żołnierzy.

Światowy Dzień Walki z Niewolnictwem Dzieci obchodzi się już od 25 lat. Ustanowiono go po tym, jak 12-letni chłopiec z Pakistanu (Iqbal Masih) został zamordowany strzałami w plecy, gdy zaczął głośno mówić o swym wykorzystywaniu.

Iqbal Masih już jako czterolatek musiał pracować w cegielni, a następnie w fabryce dywanów, za głodową stawkę po 12 godzin dziennie. Świat usłyszał o nim, gdy jego losem zainteresował się pakistański dziennikarz, który wykupił go z niewoli. Chłopiec poszedł do szkoły i zaczął brać udział w konferencjach na całym świecie, wyciągając na światło dzienne haniebny proceder niewolnictwa i wykorzystywania dzieci.

Masih był chrześcijaninem i w działaniu motywowała go wiara. Jego działalność spotkała się najpierw z ostracyzmem społecznym, a w końcu został zamordowany. Stało się to 16 kwietnia 1995 r.

Dopisek: Zamordowano go w Wielkanoc Zmartwychwstania Jezusa, w rodzinnej wiosce, w której obchodził tę uroczystość. Zamordowała go prawdopodobnie tzw. mafia dywanowa, która zarabia na niewolniczej pracy dzieci.

Nowość, bo artykuł nowy albo zmieniony, ale - błagam - klikaj zakładkę Ogłoszenia (link jest blisko)

Mapa

© 2017 Parafia św. Marcina w Zawadzie

Szukaj