Papież na Mszy w Domu św. Marty mówił o możliwości spowiedzi w czasie, gdy brak kapłana.

20 marca 2020 r. (www.vaticannews.va)

Papież na Mszy w Domu św. Marty w homilii mówił o Bogu, który czeka na nas z wyciągniętymi ramionami, oraz o możliwości spowiedzi w czasie, gdy brak kapłana.

Papież przypomniał, że Wielki Post to czas nawrócenia, przemiany serca, która ukonkretnia się w sakramencie pojednania. Ale co zrobić, kiedy brak kapłana, bo wyjść z domu nie można, ani kapłan nie może odwiedzić nas w nim? Jak wtedy się wyspowiadać? Odpowiedź daje Katechizm Kościoła Katolickiego, promulgowany przez Jana Pawła II w 1992 roku, numery 1451 i 1452.

Spowiedź w sytuacji nadzwyczajnej, gdy brak kapłana

„Jeżeli nie ma kapłana, który mógłby cię wyspowiadać, to porozmawiaj z Bogiem, twoim Ojcem i powiedz Mu prawdę: «Panie, zrobiłem to, i tamto... Przebacz mi» i proś o przebaczenie z całego serca, z aktem żalu i obiecaj, że potem się wyspowiadasz, ale teraz Panie przebacz mi. I od razu powrócisz do łaski Bożej – tłumaczył Papież. – Ty sam możesz się zbliżyć do Boga, tak jak uczy nas katechizm, do Bożego miłosierdzia bez pośrednictwa kapłana, którego brak. Pomyślcie o tym: to ten czas, to dobra chwila. Akt żalu szczerze uczyniony i w ten sposób nasza dusza stanie się biała jak śnieg”.