Ogłoszenia

Ogłoszenia 22.11.2020 r.

Ogłoszenia 22.XI.2020 r. (...)

UWAGA! Oto tytuł ZMIENIANEGO artykułu w zbiorze Ogłoszenia:

(stan z dnia __, godz. __) ROZEZNAJEMY wolę naszego Boga co do Mszy św. ZAPISY

Czytajmy tam o ZAPISACH NA MIEJSCA pod dachem KOŚCIOŁA na każdy dzień, również na dzień powszedni, aby nie przyszło nas za dużo do wnętrza! Tam – ZMIANY ogłoszeń o Mszach św. Niżej – o zapisach na adorację 11.XII.

Jeśli zabraknie komuś miejsca na niedzielę, warto zapytać Jezusa w sumieniu, kogo zaprasza na Mszę św. w dzień powszedni. :-)

Zanim firma posłuszna Wojewódzkiemu Urzędowi Ochrony Zabytków umieści urządzenia do transmisji, są od dnia odpustu parafialnego dzięki Panu Organiście i jego Koledze transmisje z naszego kościółka przy pomocy smartfona z dostępem do internetu. Jak je odbierać dla modlitwy? Link do transmisji jest na stronie domowej naszej witryny internetowej. :-)

13.11.1990 powstała pierwsza na świecie strona WWW. Oto ona: http://info.cern.ch/


Komunikat Biskupa Tarnowskiego w związku z Diecezjalnym Spotkaniem Młodzieży „Synaj”

Młodzieńcze, tobie mówię wstań” (Łk 7, 14) – to słowa, które Papież Franciszek wybrał dla młodych w ramach duchowego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 roku. W czasie pandemii, izolacji oraz trudnej sytuacji, którą przeżywamy jako Kościół, chcę trwać razem z Wami, by wspólnie słuchać Chrystusa, którego słowo ma moc dawać życie na nowo, tak jak młodzieńcowi z Ewangelii.

Drodzy Młodzi, zapraszam Was do udziału w kolejnym już 15. Diecezjalnym Spotkaniu Młodzieży „Synaj”, które ze względu na pandemię odbędzie się w przestrzeni on-line: 27 listopada w ramach spotkania formacyjnego młodzieżowych grup parafialnych oraz 28 listopada od godz. 19.30 poprzez transmisję wydarzenia z tarnowskiej katedry.

Ufam, że pomimo panującego dystansu społecznego doświadczymy bliskości Boga i siebie nawzajem, co pozwoli nam również dostrzegać wartość bycia jedną wspólnotą Chrystusowego Kościoła.

Otaczam każdego z Was modlitwą i z serca Wam błogosławię [...]


 1. W naszym kościele mamy zmieniony wygląd wnętrza, odkąd na ścianie wisi zabytkowy obraz św. Izydora Oracza. Gdy ubyło miejsca na ścianach, trzeba było zacząć rozmowy na temat drogi krzyżowej w naszym kościele, tym bardziej, że... Więcej – w artykule Ogłoszenia POWTARZANE.

  *

 2. Jedni mówią, że nie ma koronawirusa i pandemii, inni mówią co innego. A kto ma w państwie zdecydować, co robić [...]? A kto ma w Kościele (w Zwołaniu, w Ludzie Boga) zdecydować, czy mamy być posłuszni władzom państwowym [...]? Kto ma zdecydować o sposobie przyjmowania Komunii św.? Więcej – w artykule Ogłoszenia POWTARZANE.

  **

 3. Ludziom (nie zawsze mi znanym, może polonistom) czytam NAZWISKA w intencjach mszalnych w ogłoszeniach w niedziele i po Mszach św. pogrzebowych, a także w wypominkach. [...]. Czy mam zachęcać do porzucenia odziedziczonego polskiego mówienia nazwisk, gdy ci, co porzucili ich polską odmianę, jednak odmieniają w mowie polskiej nazwiska angielskie (np. Trump) jak polskie?! […].

  Dlaczego zatem mielibyśmy nie odmieniać po polsku polskiego nazwiska np. […]?!

  A co z odmianą imion? Czy mamy mówić bez ich odmiany: Szedłem z Jan i Małgorzata, czytałem o Jan i Małgorzata?!

  Czy ktoś ma prawo zakazać komuś używać po polsku jakiegoś nazwiska, imienia?! Więcej – w artykule Ogłoszenia POWTARZANE.

  ***

 4. Dzisiaj Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata (ostatnia niedziela roku liturgicznego); akt poświęcenia Jemu rodzaju ludzkiego. Święto patronalne Akcji Katolickiej, LSO w naszej diecezji i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Kandydaci na ministrantów od dziś byliby w komżach... 

  Chrzest – o g. 11.40.

  Parafialny Zespół Synodalny:-) zdalnie! Temat: Błogosławieństwo rodzin. Wizyta duszpasterska.

 5. Są komplety opłatków – duże i małe. Jak rok temu... Są świece WDPD (ale mniej; 4 duże). Jak w pandemii te rzeczy udostępniać każdemu? Pomysł: Jak robienie komuś zakupów niech to będzie. Ktoś, kto weźmie z kościoła, roznosi tym, którzy z nim się umówili, np. telefonicznie.

  Proszę o inne pomysły. Współdziałajmy w ich wykonaniu.

 6. Po IV Światowym Dniu Ubogich (w przedost. niedz. roku kośc.): chociaż w tym roku nie ma toreb miłosierdzia (toreb charytatywnych), aby w ostatnią niedzielę listopada przynieść w nich dary i postawić przy chrzcielnicy, to wiemy, że można je zastąpić.

 7. Raczej nie będzie w domach kolędników misyjnych...

 8. Zapisy na 1 godzinę adoracji Najśw. Sakramentu 11.XII, w drugi piątek miesiąca. Zapisy w pandemii: nie przy ołtarzu bocznym prawym, ale telefonicznie.

  U kogo? Kto chce zapisywać na czas od g. 7 do 12, a kto – od 12 do 18. Odpowiedź napiszę w zakładce Ogłoszenia w artykule, którego już używamy do zapisów na miejsca w kościele. Zapisujemy się tak, żeby zająć cały czas od g. 7 do 18.

 9. Dziękujemy:

  Panu Organiście i Jego Koledze nie tylko za transmisje dźwięku i obrazu... Księdzu Stanisławowi Sowińskiemu (pochodzącemu z naszej Parafii) za kielich votum za 34 lata kapłaństwa i ku czci naszego bł. o. Zbigniewa z Zawady. Za zapisywanie na Msze Święte celebrowane tu od niedzieli do soboty rano. Za sprzątanie (jeśli poprzednie kwiaty zostały, to – za pieniądze do kasy parafialnej zamiast nowych kwiatów na ołtarze boczne).

 10. Artykuł OGŁOSZENIA POWTARZANE jest m.in. o następujących sprawach:

 • Żal z miłości za grzechy śmiertelne bez spowiedzi, ale z postanowieniem spowiedzi z tych grzechów. Możliwość spowiedzi św.

 • Przyjmowanie Chrystusa w Komunii eucharystycznej (Kto przyjmuje na rękę, ten po otrzymaniu Ciała Pańskiego mówi „Amen” i spożywa przed szafarzem lub przesunąwszy się nieco na bok. Dopiero po spożyciu wraca na swoje miejsce).

 • Akcja „Nakrętka na misyjne studnie”.

 • Komunia św. poza Mszą św. z liturgią słowa Bożego.

 • Numer konta bankowego Wyższego Seminarium Duchownego.

 • Pamiątki po bł. Zbigniewie Strzałkowskim w naszych domach...

 1. SPOWIEDŹ ŚWIĘTA wobec kapłana w salce albo w innym miejscu jest możliwa np. o umówionej porze.

 2. ODPUSTY ZUPEŁNE ZA ZMARŁYCH: W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad, przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych.

  1) Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.

  2) Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję spełnić trzy zwyczajne warunki, kiedy to tylko będzie możliwe (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

  Niemniej, jeśli chodzi o warunki duchowe dla uzyskania odpustu zupełnego, nadal obowiązują wcześniej wydane wskazania zawarte w „Nocie odnośnie sakramentu pojednania w obecnej sytuacji pandemii”.

 3. Wypominki listopadowe i koronka do Miłosierdzia Bożego: w środę i piątek NIE o g. 17.30, ale o 17.40, tj. 10 minut później niż przed pandemią...

 4. Nowenna do MBNP w listopadzie: tylko modlitwa rzymska o g. 18, m.in. o trzeźwość (bo ostatnia środa miesiąca), o kanonizację bł. bł. oo. Zbi­gniewa i Michała i za sprzątających. Bez krótkiej katechezy zwłaszcza dla dorosłych.

 5. 11. rocznica święceń biskupich Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża: sobota. Msza św. wg formularza Msza za biskupa, kolor biały. Intencja mszalna – jak niżej napisałem. :-)

 6. Kandydaci do bierzmowania z klas 7 i 8 i ja umówiliśmy się z powodu pandemii (a także szukając dobrego dla Jezusa i dla nas spowiadania się nie tylko w pandemii), że kl. 7 przychodzi odtąd w trzeci piątek miesiąca, a kl. 8 z rodzicami – w czwarty piątek miesiąca, zostawiając I piątek tym, którzy są po niedawnej I Komunii św. Drugi piątek – wiadomo.

  W tym tygodniu jest czwarty piątek miesiąca dla kl. 8 z rodzicami. :-) Spowiedź (ale z żalem za grzechy w sercu, bo żal jest najważniejszy w Sakramencie Pokuty) jest możliwa (czytaj wyżej); umawiamy się na wybrany czas przez telefon, zwłaszcza z powodu pandemii. Trwa zdalne nauczanie, zatem w ten piątek modlitwa kandydata i rodzica w domu albo tu, ale tu w piątek albo w inny dzień, i to po zapisaniu się przez telefon, jak wyżej napisałem! :-)

 7. W Adwencie kwiaty takie, że nie uprzedzają świątecznej radości z Narodzenia Pana. Uwaga! Wielki Post jest tu bez kwiatów albo mogą być, ale tylko w jego czwartą niedzielę i w uroczystości.

 8. Następna zbiórka kandydatów na ministranta: sobota o g. 10.

 9. Początek roku liturgicznego i Adwentu – za tydzień. Fioletowe szaty liturgiczne. Roraty będą w środy i piątki po 18 (po śpiewie w ciemnościach), a w inne dni – o 6.30. Białe szaty liturgiczne; świeca roratka, elektryczne lampiony lub latarki. To Msze św. o Matce Bożej w Adwencie w dni powszednie, bez hymnu „Chwała”, ale z uroczystym Alleluja.

 10. Praca CARITAS: zamiast zebrania w grudniu jest w ostatnią niedzielę listopada (za tydzień) przekazanie darów ofiarowanych z okazji Światowego Dnia Ubogich. Przy tej okazji – sprawa udostępniania świec WDPD i opłatków...

 11. CZYTAMY! GN, „Miłujcie się” (nr 4), MGN 12 (z CD), PD 11 i MP 11. Można zamówić MP.

 12. Dwumiesięcznik „Świat Misyjny”: dla PDMD i tych, którzy zapiszą się do PDMD. Chcesz być w PDMD (Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci)? Módl się za misje, odłóż pieniądze na pomoc misjom, weź z zakrystii dwumiesięcznik „Świat Misyjny”, aby wiedzieć, komu pomagasz. Najnowszy ma nr 6.

   

Msze Święte po 22.XI do 29.XI

Koniecznie CZYTAJ w zbiorze Ogłoszenia artykuł z tytułem:

(stan z dnia __, godz. __) ROZEZNAJEMY wolę naszego Boga co do Mszy św. ZAPISY.

Dowiesz się o ZMIANACH ogłoszeń co do Mszy św.,

i o ZAPISACH NA MIEJSCA w kościele.

pon. 6.30:

1) +Marek Ciurej; int. koleżanek i kolegów s. Piotra z klasy w Szk. Podst. w Zawadzie.

2) Za parafian (zamiast 23.XI).

 

wt. 6.30:

1) +Janina Surowiec; int. Piekielniaków.

2) +Teresa Zdeb i Marcin; int. Dworników.

 

śr. 18:

1) +Józef Srebro; int. wnuczki Karoliny.

2) 25. r. śl.: Robert i Lucyna Srebrowie.

 

czw. 6.30:

1) +ks. Aleksander.

2) +Kazimiera Sępek; int. pracowników EMPEC Tarnów.

 

piąt. 18:

1) +ks. Józef.

2) +Wanda Kieć; int. s. Jacka.

 

sob. 6.30:

1) +Zdzisław Srebro (im.).

2) 11. r. ś. biskupich: nasz Biskup Andrzej Jeż.

 

sob. 18 niedzielna: +Stanisław Wzorek; int. Z. Michalik.

niedz.

  7: +Maria Pajączek; int. c. Danuty z m.

  9: r. +Maria Nowak.

10.30: Za parafian.

16: +Grażyna Zieleń.

Koniecznie CZYTAJ w zbiorze Ogłoszenia artykuł z tytułem:

(stan z dnia __, godz. __) ROZEZNAJEMY wolę naszego Boga co do Mszy św. ZAPISY.

Nowość, bo artykuł nowy albo zmieniony, ale - błagam - klikaj zakładkę Ogłoszenia (link jest blisko)

Mapa

© 2017 Parafia św. Marcina w Zawadzie

Szukaj