Rady Parafialne Duszpasterska i Gospodarcza

KULT NASZEGO BŁ. ZBIGNIEWA poza naszą Parafią

Kolejne wieści dodawane są nad poprzednimi!


Kult błogosławionych Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, którzy w 1991 r. zginęli w Peru z rąk terrorystów, rozwija się – mówi peruwiańska zakonnica s. Berta Hernandez, która była świadkiem porwania i wywiezienia na miejsce egzekucji polskich misjonarzy.

Franciszkanie o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek rozpoczęli pracę misyjną w peruwiańskim Pariacoto w 1989 r. Zginęli 9 sierpnia 1991 r. zabici przez terrorystów z ugrupowania Sendero Luminoso strzałami w tył głowy. O. Strzałkowski miał 33 lata, o. Tomaszek – 31. W 2015 r. zostali beatyfikowani w Chimbote w Peru.

Siostra Berta Hernandez od początku ewangelizowała z franciszkanami w Andach. Teraz, na zaproszenie franciszkanów, po raz pierwszy przyjechała do Polski. W środę spotkała się z dziennikarzami w bazylice franciszkanów w Krakowie przy relikwiach dwóch męczenników (kaplica Męki Pańskiej). Peruwianka wspominała wydarzenia sprzed 27 lat. Oceniła, że po męczeńskiej śmierci Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka Peruwiańczycy, zwłaszcza mieszkańcy Pariacoto, „przebudzili się, nabrali odwagi”. „Widać, że kult Polaków zabitych przez terrorystów rozwija się” – powiedziała.

Jak wyjaśniła, do Pariacoto prosić o wstawiennictwo dwóch błogosławionych przyjeżdżają wierni z terenów oddalonych o 8-10 godzin jazdy od miasteczka. W rocznicę śmierci misjonarzy, 9 sierpnia, organizowane są pielgrzymki. „Do bł. Michała modlą się szczególnie dzieci i młodzież, ponieważ on się im bardziej poświęcał. Bł. Zbigniewa o wstawiennictwo proszą zaś głównie osoby starsze i chore, ponieważ on się nimi opiekował” – powiedziała Berta Hernandez.

Wyznała, że jej życie dzieli się na dwie części. „Pierwsze życie prowadziłam przed ich śmiercią, drugie po śmierci. Jestem siostrą zakonną, ale wszyscy potrzebujemy wzrostu wiary. U mnie ten wzrost nastąpił po ich śmierci. Wierzę i czuję, że wstawiają się za mną i mi pomagają” – mówiła siostra.

Berta Hernandez przed przyjazdem do Krakowa była w Zawadzie koło Tarnowa (rodzinna miejscowość bł. Zbigniewa) i w bazylice franciszkanów w Rychwałdzie koło Żywca. Zainteresowani i dziennikarze będą mogli jeszcze wziąć udział w otwartych spotkaniach z siostrą – w czwartek w bazylice franciszkanów w Krakowie (msza o godz. 16.30), w niedzielę w kościele franciszkanów w Legnicy (godz. 11.30, 13, 18.30, świadectwo po mszach), w poniedziałek w kościele franciszkanów we Wrocławiu (msza, godz. 18).

7 czerwca polski Kościół wspomina męczenników z Pariacoto. „Wspomnienie to przypada 7 czerwca, ponieważ wtedy nasi bracia przyjęli święcenia. Wspomnienie nie przypada 9 sierpnia, w dniu śmierci, ponieważ obchodzimy wtedy święto Edyty Stein, patronki Europy. Nie chcieliśmy, aby to święto znosiło święto naszych męczenników” – powiedział dziennikarzom krakowski franciszkanin o. Jan Maria Szewek.

Poinformował także, że na rynek trafiła książka „Pasja Michała i Zbigniewa. Ostatnie godziny życia męczenników w relacjach świadków” autorstwa peruwiańskiego dziennikarza Alexa Cordero Cuisano.

-----------------

Kraków: rozwija się kult błogosławionych męczenników z Pariacoto

IDK 06.06.2019 informacje

Tysiące pielgrzymów przybywa co roku do misji w peruwiańskim Pariacoto, gdzie posługiwali i zginęli dwaj polscy franciszkanie: o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski. Blisko 350 relikwii błogosławionych męczenników znajduje się w 350 miejscach na świecie. Jutro przypada ich liturgiczne wspomnienie. Do Krakowa przyjechał o. Stanisław Olbrycht, który zastąpił zamordowanych misjonarzy w ich parafii i posługuje tam do dziś.

Po męczeńskiej śmierci w 1991 r. ojców Strzałkowskiego i Michałka w Pariacoto nie było kapłanów. Bracia przyjeżdżali tam od czasu do czasu, by udzielać sakramentów osieroconym Peruwiańczykom. Zjawiali się bez zapowiedzi. Ludzie wiedzieli, że gdy słyszą dzwony, to znak, że w kościele będzie Msza. Taka sytuacja trwała do 1994 r., kiedy to o. Stanisław Olbrycht dotarł do Peru. Wróciły też siostry zakonne, by wzmacniać duchowo mieszkańców Pariacoto, którzy sami organizowali liturgię słowa, celebracje pożegnalne na pogrzebach czy chrzty dzieci. Zakonnicy wznowili posługę w rozległej andyjskiej parafii, kierując się wskazówkami miejscowego biskupa, który radził, by do żadnej z 73 wiosek należących do ich rejonu nie przyjeżdżali bez zaproszenia miejscowej ludności. Takie zaproszenie świadczyło bowiem o tym, że wierni mają pozwolenie od terrorystów Świetlistego Szlaku na organizację swoich nabożeństw i nie grozi im niebezpieczeństwo z ich strony. – Przekonaliśmy się, że nie dostarczamy powodów do prześladowań, jeśli tylko żyjemy roztropnie, nie krytykujemy sytuacji politycznej w Peru i nie doprowadzamy do konfrontacji – wspomina ojciec Olbrycht. Dziś w misji w Pariacoto posługuje 10 kapłanów z Polski, jeden Niemiec i 4 Peruwiańczyków. Dwóch z nich pracuje na Kubie.

Jak mówił podczas spotkania z dziennikarzami o. Olbrycht, najwięcej wiernych odwiedza Pariacoto w maju, podczas uroczystości odpustowych w parafii, i w sierpniu, w rocznicę śmierci polskich misjonarzy. Grupy młodzieży przygotowującej się do bierzmowania przyjeżdżają na rekolekcje we wrześniu, październiku i listopadzie. Brak bazy noclegowej dla pątników hamuje rozwój ruchu pielgrzymkowego do Pariacoto.

Promotor kultu męczenników z Pariacoto br. Jan Hruszowiec poinformował, że relikwie franciszkańskich męczenników są obecnie w 350 miejscach na świecie. - W maju 2016 r. powstała krucjata różańcowa przeciwko terroryzmowi i coraz więcej osób do niej przystępuje. Jej patronami są o. Tomaszek i o. Strzałkowski. Z różnych stron świata otrzymujemy sygnały, że ludzie modlą się i doświadczają tego, że bracia strzegą ich przed różnymi rodzajami terroryzmu i przemocy, także tej w życiu codziennym – mówił. Bł. Michał Tomaszek jest ważną postacią dla młodzieży i dla rodzin założonych przez jego dawnych wychowanków. Bł. Zbigniew Strzałkowski przez lud andyjski postrzegany jest jako "ten, który leczy", bo za życia opatrywał ludziom rany. Obaj bracia uważani są za tych, którzy pomagają w walce z terroryzmem i nienawiścią.

bł. Zbigniew Strzałkowski i bł. Michał Tomaszek

md / Kraków

Nowość, bo artykuł nowy albo zmieniony, ale - błagam - klikaj zakładkę Ogłoszenia (link jest blisko)

27 wrzesień 2020

Mapa

© 2017 Parafia św. Marcina w Zawadzie

Szukaj